Pokyny k údržbě

Aby vám vaše oblečení a módní doplňky vydržely co nejdéle s původním tvarem a barvou, dodržujte pokyny k údržbě. Zakoupené zboží má značení o použitých materiálech, nebo prací symboly. Níže najdete informace, co tyto symboly znamenají a jak jednotlivé materiály udržovat.

1. Značky praní

Základním symbolem pro praní je vanička.

Pokud se pídíte po symbolu praní, hledejte značku vaničky. Ta v sobě ukrývá číslo, na kolik °C můžete materiál prát. Pokud je vanička podtržená, znamená to mírnější máchání a méně otáček při odstřeďování. Když je podtržítko přerušené, oblečení nesmíte ždímat v ruce.


Ukázky pracích symbolů s vaničkou

Značkou pranní, která udává maximální teplotu, je číslo ve  vaničce.

Značka praní s číslem uvnitř: S touto podobou značky praní se setkáte často. Znamená praní v pračce na 60 °C při normálním máchání a odstřeďování.

Prací symbol vaničky s rukoou znamená pouze ruční praní.

Prací symboly vaničky s rukou: Některé jemné prádlo můžete prát pouze v ruce. K tomu slouží prací symbol ruky. Doporučujeme vyhnout se i režimu „ručního“ praní v pračce.

Prací symbol škrtlé vaničky znamená zákaz praní.

Značka praní se škrtnutou vaničkou: Pokud se setkáte s přeškrtnutou vaničkou, znamená to, že výrobek nesmíte prát. Navíc se pokuste maximálně omezit jakoukoliv manipulaci v mokrém stavu.

Podtržená vanička je symbolem pro mírnější otáčky.

Prací symbol podtržené vaničky: Když narazíte na podtrženou vaničku, zvolte jemnější prací program s mírnějším odstřeďováním.

Teplotu někdy znázorňují také tečky.

Značky praní puntík uvnitř vaničky: Teplotu někdy znázorňují také puntíky. Jeden puntík znamená praní v maximální teplotě 30 °C, dva puntíky 40 °C a tři 60 °C.


2. Prací symboly pro žehlení prádla

Prací symbol pro žehlení poradí s maximální teplotou.

Ikona žehličky poradí, jakým způsobem prádlo správně žehlit. Maximální teplotu pak symbolizují puntíky uvnitř obrázku,


Ukázky značek praní se žehličkou

Puntíky na pracím symbolu uurčují maximální teplotu žehlení.

Prací symbol puntíky uvnitř žehličky: Jeden puntík znamená žehlení při maximální teplotě 110 °C. Dva puntíky vám povolí žehlit na 150 °C a tři na 200 °C.

Přeškrtlá žehlička znamená zákaz žehlení.

Značka praní škrtnutá žehlička: Jakmile uvidíte prací symbol přeškrtnuté žehličky, prádlo nežehlete – došlo by k poškození materiálu.


3. Prací symboly pro sušení prádla

K sušení prádla slouží ikona kolečka ve čtverečku.

Značka praní kolečko ve čtverečku: K sušení prádla slouží ikona kolečka ve čtverečku. I tuto značku praní naleznete na každé cedulce.


Ukázky pracích značek pro sušení prádla

Prací symbol s jednou tečkou znamená sušení při nízké teplotě.

Prací symbol pro sušení s tečkou: Jedna tečka znamená sušení při nízké teplotě (maximálně 60 °C). Pokud se v kolečku objeví tečky dvě, prádlo můžete sušit za normální teploty (80 °C).

Značka praní pro zákaz sušení v bubnové pračce.

Značka praní přeškrtnuté kolečko ve čtverci: Výrobek označený přeškrtlým symbolem nelze sušit v bubnové sušičce – materiál by se mohl poškodit.

Výrobek označená tímto symbolem můžete sušit v rozprostřeném stavu.

Značka praní vodorovná čára ve čtverci: Výrobek označený tímto symbolem můžete sušit v rozprostřeném stavu. Třeba na trávníku nebo na podlaze v prádelně.

Výrobek označený čtvercem se svislými pruhy můžete sušit odkapáváním.

Prací symbol kolmých čar ve čtverci: Výrobek označený čtvercem se svislými pruhy můžete sušit odkapáváním, například na prádelní šňůře.

Značka čtverce se svislými pruhy znamená sušení pouze ve stínu.

Značka praní čtverec s šikmými pruhy: Značka čtverce s diagonálními pruhy znamená sušení pouze ve stínu. Sluneční paprsky by mohly výrobek poškodit.


4. Značky praní pro chemické čištění prádla

Značkou praní pro chemické čistění je kruh.

Chemické čistění symbolizuje kruh, ve kterém naleznete písmena A, F nebo P. Písmena představují typy rozpouštědel tak, jak se používají v čistírnách. Tyto značky se tedy týkají především profesionálních čistíren.


Ukázky pracích symbolů pro chemické čištění

Písmena P a F na značkách praní představují druhy rozpouštědel.

Prací symbol kruhu s písmenem F: Písmeno F znamená, že materiál lze čistit uhlovodíkovými rozpouštědly. Pokud je v kroužku písmeno P, použijte tetrachlorethylen.

Značka praní pro zákaz chemických rozpouštědel.

Značka praní přeškrtnutý kruh: Značka praní „přeškrtnuté kolečko“ znamená zákaz všem chemickým rozpoštědlům. Takovýto výrobek nelze čistit chemicky.

Písmeno A povoluje chemické čištění.

Prací symbol písmene A v kruhu: Písmeno A znamená, že výrobek je možné čistit chemickými prostředky. Tento způsob čištění je doménou především profesionálních čistíren oděvů.


5. Značky praní pro bělení prádla

Značka praní bělení prádla je trojúhleník.

Trojúhelník představuje prací značku pro bělení prádla. Povoluje bělení chlorovými i nechlorovými prostředky. Setkáte se i s verzí, kdy uvnitř jsou písmena CL.


Ukázky pracích symbolů pro bělení prádla

Prací symbol pro zákaz bělení chlorem.

Značka praní trojúhelník s pruhy: Prací symbol zakazuje bělení chlorovými prostředky. Ty bez chloru jsou v pořádku.

Značka praní pro zákaz bělení.

Prací symbol přeškrtnutý trojúhelník: Když uvidíte tuto značku, vyhněte se jakémukoliv bělení.